Może nie rewolucja, a na pewno duża zmiana dla pasażerów komunikacji miejskiej w Łodzi szykuje się po wakacjach. Miejscy urzędnicy odnieśli się do obietnic, które złożyli jeszcze w 2024 roku. To na pewno koniec obecnego "pilotażowego" systemu check in-check out, z którego korzystanie w ostatnim czasie stało się fikcją.
Kilka miesięcy temu władze Łodzi zapowiadały serię ułatwień dla podróżujących miejskimi autobusami i tramwajami. Od stycznia tego roku została wprowadzona nowa taryfa biletowa Lokalnego Transportu Zbiorowego, w której m.in. przywrócony został bilet 24-godzinny.
Co jeszcze się zmieni? – Przystąpiliśmy już do prac nad wprowadzeniem w całym mieście taryfy czasowej bądź przystankowej. Nad tym teraz pracujemy – zaznaczył Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. – W najbliższych, myślę kilkunastu tygodniach, będziemy w stanie pokazać Państwu szczegóły tych prac i ich efekty.
Nowa taryfa przystankowa w Łodzi. Koniec z pilotażem
System check in-check out oparty o taryfę przystankową działa w Łodzi od kilku lat. Oparty jest o terminale dostarczane przez Mennicę Polską. Jednak w ostatnim czasie nie można z niego praktycznie skorzystać. W założeniu miały funkcjonować w okresie tekstów przede wszystkim na tramwajowych liniach 10 i 11. Terminale w tramwajach pokazują często komunikat "Urządzenie chwilowo nieczynne".
Prezes MPK Łódź nie ukrywa, że spółka ma z tym problem. – Niestety podwykonawcy nasi, którzy upgrade'ują oprogramowanie tramwaju [Pesa] i wykonawcy programu do obsługi tej taryfy przystankowej mają problemy, żeby to powiązać – przyznał Zbigniew Papierski.
Szef miejskiego przewoźnika tłumaczy, że nowy system będzie oparty na innych zasadach. – Kończymy z tym pilotażem i przejdziemy na system przystankowy na systemie check-in-check-out opartym na kodzie QR. Pośród niewielu szczegółów dowiadujemy się, że kody mają znajdować się nie tylko w autobusach i tramwajach, ale też na przystankach.
Fot. Daniel Siwak | Nowa taryfa przystankowa ma obowiązywać w autobusach i tramwajach kursujących po Łodzi
Nowości dla pasażerów MPK w Łodzi jesienią
Nowe rozwiązanie, o którym mowa nie zostanie wprowadzone od razu. Zarówno miasto jak i miejski przewoźnik muszą się do tego odpowiednio przygotować. Szczegóły dotyczące proponowanych opłat czy rozwiązań technicznych mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.
– W przeciągu dwóch najbliższych tygodni będziemy mieli taką pełną informację od spółki [MPK], jeżeli chodzi o okres wdrożenia – precyzuje Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za transport. – Dzisiaj już wiemy, że wczesna jesień jest absolutnie możliwa. I taki termin sobie stawiamy – dodał.
Korzystanie z nowego rozwiązania ma być oparte o dwie aplikacje: Łódź.pl, czyli dawną Kartę Łodzianina oraz aplikację własną MPK Łódź. Ta druga to nowość w komunikacji miejskiej. Do tej pory podróżni mieli do dyspozycji jedynie aplikacje komercyjne np. WartchLine Lodz czy mMPK oraz myBus. Ta ostatnia to część systemu MUNICOM, który służy m.in. zarządzaniu transportem publicznym i informacją pasażerską.